Technologia produkcji cegły wapienno-piaskowej jest odwzorowaniem procesu powstawania piaskowca w warunkach naturalnych. Proces produkcji bloczków silikatowych jest zatem w pełni ekologiczny i przebiega w pięciu podstawowych etapach:
- Składowane i mieszanie surowców.
Wapno i Piasek składowane są w silosach, skąd dozowane są do mieszalników w stosunku wagowym
(wapno 1 : piasek 12) i intensywnie mieszane. - Przeistoczenie w hydrowapno (wodzian wapnia).
Po dodaniu do wapna palonego wody otrzymujemy hydrowapno (wodzian wapna), które umieszczane jest w reaktorach, w których ma miejsce gaszenie wapna. Po ponownym wymieszaniu mieszanka piaskowo-wapienna trafia do formowania. - Formowanie.
W pełni automatyczne prasy formują pod ciśnieniem z wykorzystaniem pary wodnej bloczki silikatowe, które sztapluje się na wózkach. - Hartowanie.
Sprasowane elementy umieszczane są w autoklawach w temperaturze 200°C na okres około 4-8 godzin w zależności od formatów bloczków. W tym czasie zachodzą reakcje chemiczne między wapnem a piaskiem. Następuje rekrystalizacja mieszanki za sprawą której bloczki uzyskują dużą wytrzymałość i trwałość. - Chłodzenie, kontrola jakości i pakowanie.
Schłodzone bloczki silikatowe zostają poddane rygorystycznej kontroli jakości a następnie umieszczane zostają na paletach i są gotowe do transportu.